Merhaba,

Bu yazımızda sizlere VPS nin ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında bilgi vereceğiz.

VPS(Virtual Private Server), sunucunun kullanımının tamamen kullanıcıya ait olduğu bir özel sanal sunucudur. Sunucuların her birinin üzerinde, kendine ait donanım bileşenleri ayrı olarak yer almaktadır. Üzerinde bağımsız işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındırır. Dolayısıyla  fiziksel bir

sunucu üzerine birden fazla özel sanal sunucu oluşturmak mümkün olmaktadır.

Bir fiziksel sunucu üzerinde oluşturulan VPS’ler fiziksel RAM ve İşlemci kaynaklarını paylaşımlı kullanır. Bir VPS sunucusu kendisine ayrılan kaynakları kullanmadığında aynı fiziksel sunucudaki diğer VPS’ler bu kaynakları kullanır. Bu şekilde, bir fiziksel sunucuda daha fazla VPS host etmek mümkün olur. Bu durum VPS sunucuların daha ekonomik olmasını sağlıyor.

Kaynaklar ortak kullanımdadır. Size kesin olarak ayrılmış bir kaynak bulunmamaktadır. Boşta bulunan kaynağı, sunucuda yer alan diğer hesaplar kullanabilir.

Fiziksel sunucu üzerinde birden fazla özel sanal sunucu olmasının herhangi bir sıkıntı yoktur. Sanal sunucular, birbirinden tamamen bağımsız, izole edilmiş ve güvenli bir şekilde yer alırlar.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…