Bu yazımızda Centos işletim sisteminde Plesk Panel 12′nin kurulumunu öğreneceğiz. Kurulumdan önce Centos sunucumuzun ip ayarlarını düzenlememiz gerekmektedir. Ayrıca sunucumuzun hostname ismini değiştirmemiz gerekmektedir. Şimdi Plesk Panel 12′nin kurulum adımlarını öğrenelim;

İlk olarak sunucumuza admin yani root hesabımızla ssh bağlantısı yapıyoruz.

wget http://autoinstall.plesk.com/plesk-installer?_ga=1.222298331.1342265116.1419586360

Yukarıda yazdığımız komut ile sunucumuza Plesk Panel 12 kurulum dosyasını indirmiş oluyoruz (http://sp.parallels.com/products/plesk/download/  linkinden Plesk Panel12′nin indirme konumunu kopyalayabilirsiniz).

chmod 755 plesk-installer\?_ga\=1.222298331.1342265116.1419586360

Bu komut ile kurulum dosyasına gerekli iznileri almış oluyoruz.

./plesk-installer\?_ga\=1.222298331.1342265116.1419586360

Yukarıda yazdığımız komut ile kurulum işlemini başlatıyor.

İlk bölümü N tuşuna basıp enter yaparak geçiyoruz (Next anlamındadır).

Gelen ekranı Yes yazıp enter yaparak geçiyoruz.

Tekrar N tuşuna basıp enter yapıyoruz.

Proxy ayarları ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığı ekranı N tuşuna basıp enter yaparak geçiyoruz.

Gelen ekranda 1 tuşuna basıp enter yapıyoruz. Burada Plesk Panel kurulumunu seçmiş olduk.

Bir önceki adımda 1 yazıp enter tuşuna bastığımızda Plesk Panel bölümünün seçildiğini görmüş olacağız. Bu bölümün seçildiğini gördükten sonra N tuşuna basıp enter yaparak ilerliyoruz.

Yes yazıp enter tuşuna basarak kurulum işlemine devam ediyoruz.

Gelen ekranda kurulum tipini seçmemiz gerekmektedir. Burada 4 tuşuna basıp enter yaparak Custom bölümünü seçmiş oluyoruz.

Custom bölümü seçildikten sonra N tuşuna basarak ilerliyoruz.

Plesk servislerinin yazdığı bölüm karşımıza gelecektir. Bu bölümde iki faydalı servisi seçmemiz gerekmektedir. Bu servisler Health monitor ve Plesk migration managerservisleridir. Bu servisleri seçmek için başındaki numaraları yazıp enter tuşuna basmamız yeterlidir (6 tuşuna basıp enter yaptığımızda Health monitor servisi seçilmiş olacaktır. 7 yazıp enter tuşuna bastığımızda Plesk migration manager servisi seçilmiş olacaktır). Gerekli bölümleri kendi sisteminize göre seçtikten sonra N tuşuna basıp enter yaparak ilerliyoruz.

Tekrar N tuşuna basıp enter yapıyoruz.

Kurulum adımının son sayfasında N tuşuna basıp enter yapıyoruz ve Plesk Panel 12 kurulumunu başlatmış oluyoruz.

Kurulum yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra ssh ekranından Plesk Panel şifremizi öğrenmeniz gerekmektedir (Plesk Panel şifresini öğrenmek için buraya tıklayın). Plesk panel şifrenizi öğrendikten sonra tarayıcınıza http://ipadresiniz:8880 yazıp enter tuşuna basmanız yeterlidir. Kullanıcı adı admin Şifressh ekranından öğrendiğiniz şifredir.

Not: Plesk Panel 12′yi kullanmamız için lisans almamız gerekmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra Plesk Panel sayfasından lisansımızı aktif etmemiz gerekmektedir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir